Může slzení očí vyvolat používání kontaktních čoček?

on 10 září 2018

Kde se berou slzy?

Slzy vznikají v slzném ústrojí. Slzy se dělí na bazální, reflexní a citové.

Bazální slzy nám pomáhají udržovat přirozenou ochranu a výživu oka a tím udržují oko stále zvlhčené. Reflexní slzy se tvoří, když je oko nějakým způsobem podrážděné a při tom slzy odplaví z oka různé nečistoty. Citové slzy, jak už název napovídá se tvoří při emocích, jako je smích nebo pláč.

Může kontaktní čočka způsobit slzení?

Pokud s kontaktními čočkami klienti špatně zachází, neumí se o ně dostatečně starat, tak slzivost u těchto lidí může být určitě vyšší, než u nositelů, kteří se pravidelně starají o své například barevné kontaktní čočky.

Jaké tedy mohou být nejčastější chyby při práci s kontaktními čočkami?

    • Zakoupení čoček bez porady s očním lékařem

Ještě jste si ani kontaktní čočky nenasadily do očí a už děláte zásadní chybu při jejich koupi. Před prvním objednáním čoček, musí klienti zajít ke specialistovi, který přesně určí jaký typ čoček je pro vás ideální, s jakou dioptrií a zakřivením. Nejen, že vám odborně poradí, ale také vás naučí jak s čočkami zacházet a jak si je nasazovat.

    • Nedostatečná hygiena

Při manipulaci s čočkami nebo roztokem se na nich mohou uchytit bakterie nebo nečistoty, které oku škodí a způsobují slzení. Je velmi důležité před zacházením s kontaktními čočkami umýt si řádně ruce mýdlem a osušit. Roztok musíte vždy do nádobky nalít nový. Nesmíte dolévat nový do starého. Navíc čočka by měla být v roztoku úplně ponořena. Pokud je ponořena pouze z půlky, mohla by osychat a způsobit na rohovce škrábance, které jsou velmi nepříjemné a mohou způsobit větší slzivost.

    • Spíte s čočkami, které pro to nejsou vhodné?

Vhodné čočky na spaní přes noc jsou určené pro kontinuální nošení, tzv. hydrogelsilikonové. Na krabičce by to vždy mělo být uvedeno. Oči si přes noc potřebují odpočinout, tak je nezatěžujte kontaktními čočkami, které pro to nejsou určeny.

Nadměrnou slzivost může také způsobovat syndrom suchých očí. Tento syndrom se v dnešní době objevuje stále častěji. Projevem může být také pocit cizího tělesa v oku, pocit pálení, větrné počasí, zakouřená nebo klimatizovaná místnost. Je vhodné ihned vyhledat očního lékaře, který vám tento syndrom dokáže správně diagnostikovat.

Leave your comments

0
terms and conditions.

Comments