Jak poznat alergii na kontaktní čočky?

on 14 říjen 2016

Nošení kontaktních čoček je velice pohodlné, bezpečné a zdravé, za předpokladu, že dodržujete všechna daná hygienická pravidla. Kontaktní čočky jsou pro vaše oko cizím tělesem, a proto někdy může nastat nechtěná reakce v podobě alergie na kontaktní čočky. Jak tedy poznat alergii na kontaktní čočky a jak postupovat?

Alergie na kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou vyráběny z biologicky nereaktivních materiálů, díky tomu je lidský organismus, konkrétně tedy oko velice dobře snáší. Avšak u některých jedinců může dojít k imunitní reakci. K té dochází především, pokud se mezi rohovkou a čočkou nahromadí usazeniny či bílkoviny nebo jestliže je kontaktní čočka znečištěna konzervačními látkami z roztoku. V oku se tedy projeví alergická reakce.

Na základě reakce usazenin, které reagují s roztokem a povrchem kontaktní čočky, se vytvoří toxické prostředí. To nejčastěji způsobuje svědění, pálení a při přejití příznaků alergie i komplikovanější onemocnění očí.

Příklady alergických reakcí

    • Proteinové usazeniny

K alergické reakci na proteinové usazeniny dochází u kontaktních čoček s delší frekvencí nošení. Jestliže nedojde ke správné desinfekci čoček, můžou se usazovat lipidobílkovinné usazeniny na povrchu čočky, které způsobí alergickou reakci. Ta se projevuje svěděním, tlačením nebo určitým nepohodlným nošením čoček. Čočka může mít také „zamlžený“ povrch.

Při včasném odhalení takové reakce je vhodné vyzkoušet jiný desinfekční prostředek na kontaktní čočky. Druhou jistější variantou je změna vícedenních kontaktních čoček na čočky s nízkou frekvencí nošení. Ideálně na jednodenní kontaktní čočky. Vyhnete se tak alergické reakci na konzervační látky z roztoku i usazeným bílkovinám a jiným nečistotám na čočce.

    • Gigantopapilární konjunktivitida

Gigantopapilární konjunktivitida je způsobena ignorací prvotních příznaků alergie na proteinové usazeniny. V tomto případě jsou zasaženy spojivky a jejich léčba zcela vylučuje nošení kontaktních čoček.

Tato alergie se projevuje zvýšenou tvorbou očního hlenu, rozostřeným viděním, zarudnutím očí, pálením či tlačením čočky v oku. Kompletní léčba je velice důležitá, aby došlo k celkovému ústupu obtíží.

 

Pořiďte si jednodenní kontaktní čočky a vyhněte se tak alergii

Navíc si nemusíte pořizovat pouze klasické jednodenní čočky, ale sáhnout můžete také po jejich barevné variantě a změnit tak svou image pro všední i nevšední dny. Barevné jednodenní kontaktní čočky vám pomohou změnit i celkový vzhled.

Leave your comments

0
terms and conditions.

Comments