Dalekozrakost, odborně nazývaná hypermetropie nebo hyperopie, je zraková vada, kdy se paprsky světla protínají až za sítnicí oka. Kvůli tomuto jevu dopadají v různých bodech a vytváří tak neostrý obraz.
Pacienti, kteří trpí dalekozrakostí, špatně vidí na předměty v jejich blízkosti, u těch těžších forem nedokáží zaostřit i na předměty ve větší vzdálenosti.
Co je příčinou dalekozrakosti?
V mladším věku nemusí být tato vada vůbec projevena, protože se vidění mnohdy zhorší až kolem 35 až 40 roku života, kdy ochabuje pružnost oční čočky, která nedokáže akomodovat.
Nejčastější příčinou je:
- krátké oko – paprsky dopadají až za sítnici.
- snížená akomodace – oční čočka není schopna dostatečně vyklenout při akomodaci a zaměřit tak předměty v blízké vzdálenosti.
Projevy dalekozrakosti
Při počátečních projevech dochází nejčastěji k nezvyklé únavě očí. Takto se dalekozrakost projevuje nejen u dospělých, ale také u dětí. U těch je také dalším projevem šilhání. U dětí je možné jak šilhání, tak dalekozrakost při včasném odhalení korigovat.
3 základní typy dalekozrakosti
- Jednoduchá – projevuje se od +3 do +6 dioptrií.
- Patologická – projevuje se vyššími dioptriemi a tedy těžší formou, kdy dochází k nedostatečnému vývoji oka.
- Funkční – jinak také tupozrakost, která se dá léčit pouze v dětském věku.
Jaké volit kontaktní čočky k dalekozrakosti?
Dalekozrakost se koriguje kontaktními čočkami s plusovými dioptriemi. Kontaktní čočky musí mít tzv. konvexní tvar, kdy jsou ve středu silnější než na jejich okraji. Tím se správně upraví dopad světelných paprsků, tak se setkají ve správném místě a vidění je ostré.
Kde si pořídíte kvalitní kontaktní čočky na dalekozrakost?
Kvalitní kontaktní čočky nejen ke korekci dalekozrakosti naleznete například v internetovém obchodě Kontakto.cz. Vybere si zde opravdu každý a to i v případě, že toužíte nejen po korekci vaší oční vady, ale také po změně barvy vašich očí.
Leave your comments