Pseudostrabismus - není třeba se znepokojovat

on 13 září 2017

Našli jste ve své lékařské zprávě termín pseudostrabismus a děsíte se, co vám vlastně je? Panika není zrovna na místě, nepanikařte. Váš zrak je zcela v pořádku. Pseudostrabismem je označováno tzv. nepravé šilhání.


Tato "porucha" je nejčastější u kojenců a malých dětí. Mnohdy na vyšetření odesílá pediatr, aby se vyloučilo opravdové šilhání, které je potřeba podchytit opravdu včas.

Jak poznat, že se jedná pouze o pseudostrabismus?

Vidíte-li, že má vaše ratolest větší horní část víčka překrývající část koutku, pak jde o epikantus. Právě tento kousek víčka může způsobit pocit pseudošilhání.
Pseudošilhání se nejvíce pozoruje u dětí kolem 6. měsíce věku, protože není dostatečně vyvynut široký kořen nosu. Díky dalšímu růstu kořene nosu se zvedá řasa na víčku a toto šilhání se postupně vytratí.
Další a častou příčinou je nerovný růst kostí lícních. Pokud se středy zorniček příliš oddalují nebo přibližují o více než 70 mm, jde o pupilární distanci.

Jak a kdo měří pseudostrabismus?

Oční lékař či optrometrista zjišťuje hned při první návštěvě úhel gama. Díky tomuto vyšetření se stanoví správné postavení očí. Test je nutné provést na každém oku zvlášť.
Rozbíhavé šilhání nebo-li extropie je v případě, kdy je větší odchylka kladného úhlu. Jedná-li se o záporný úhel, pak jde o isotropii a je léčena pomocí okluzoru. Pokud jde o větší postižení, pak ho ve většině případů řeší lékař operativně.

Co podniknout, pokud se obáváte pseudostrabismu?

Jakmile vás začne trápit pocit šilhání, pak jednejte rychle. Nejdůležitější je rychlé vyšetření a včasná diagnostika. Oční lékař pozná pseudostrabismus v jakémkoliv věku, s jistotou vám ale dítě kvalitně a komplexně vyšetří až kolem 4 roku.

Co když nejde o pseoudostrabismus?

Stanoví-li lékař strabismus, pak nastoupí léčba pomocí okluzní terapie. Okluze se umístí na zdravé oko nebo vám lékař předepíše dioptrické brýle s penalizačním sklem a pacient dostane oční kapky k aplikaci.

V případě velkého šilhání se po úplném dozrání a vývoji oka přistoupí k operativnímu zákroku, kdy se šilhání odstraní. Skvělou pomůckou v "boji" se šilháním je cvičení očí pomocí kompenzačních pomůcek – stavebnic, her, vystřihování, mozaiky a další i za pomoci zdravotní sestry.

Pomohou kontaktní čočky se šilháním?

Šilhání bohužel nevyřešíte žádnými kontaktními čočkami. Máte-li ještě jinou oční vadu, pak používání kontaktních čoček rozhodně konzultujte s vaším očním lékařem! Šilháte-li vy nebo vaše dítě a chcete změnit image příležitostně pomocí barevných kontaktních čoček? Pak opravdu vždy po poradě! Barevné kontaktní čočky jsou k mání i bez dioptrií.
Nákup kontaktních čoček z pohodlí domova můžete provést v e-shopu Kontakto.cz.

Leave your comments

0
terms and conditions.

Comments